top of page
Vyhledat

Němci koupí ruský plyn za 7kč, nám ho prodají za 30kč. Expert vyrazil dech aktuální situací v Česku

  • Obrázek autora: korinek-pavel
    korinek-pavel
  • 27. 7. 2022
  • Minut čtení: 2

V rámci odpoledního vysílání CNN Prima news vystoupil v pořadu K věci energetický expert Vladimír Štěpán. V minulosti působil například v Pačesově komisi, jako odborník je podepsaný pod řadou tendrů spojených s plynem. V televizi zmínil například Slovensko, kde se podílel na smluvních vztazích energetického průmyslu.

Klíčovou otázku podle jeho slov vystihuje vztah EU a jednotlivých států k Rusku. Tamní plynárenská společnost Gazprom vyhlásila před týdnem stav vyšší moci na dodávky zemního plynu do Evropy nejméně jednomu významnému odběrateli, nyní tyto dodávky vyrostly z nuly na 40 procent.

Podle Štěpána to ovšem žádná výrazná útěcha není.

„Není to žádná úleva, protože ty energetické dodávky se vrátily na předešlou úroveň, tedy na těch 40 procent. Tedy jde o to, že ten německý obchodník, přes něhož dostáváme plyn, změní jeho odběr. Z drahého plynu, který kupoval na burze, bude kupovat levný, ruský plyn," uvedl s tím, že aktuálně prakticky neexistuje alternativa.

„Existují dva tři prodejci, ti se domluví na cenách a je to,“ podotkl.

Podle Vladimíra Štěpána Česko už v minulosti zkoušelo jít cestou takzvané diverzifikace.

Je to katastrofa

Nekupovat drahý plyn na burze, ale nahradit ho například plynem z Holandska. „Tam bychom měli kontrakt na dopravu přes Německo a ten plyn byl opět ruský, jednalo se o období let 2007-2017, kdy se toto dojednávalo," přiblížil.

Uvedl také, že německý prodejce Uniper měl zkrachovat (více ZDE). „To oznámil dopisem, to není fikce." Po obnovení dodávek ruského plynu se však situace změnila. Jak Štěpán vysvětlil divákům, Německo koupí plyn za zhruba sedm korun za kubík, přičemž do České republiky se dostává s cenou 25-30 korun.

Jak energetický odborník dále prozradil, tento stav považuje za katastrofu. Jako jednu z alternativních cest prý Německo zkoušelo hledat v Kataru.

Tamní princ podle Štěpána řekl, že ano, ale pouze v závislosti na ceně ropy. „Takže drahý plyn, kontrakt na dvacet let.…" shrnul v pořadu vysílaném na CNN Prima News.

I závěrečná část debaty se týkala hledání alternativ. Jak Štěpán opakovaně zdůraznil, nic takového není. „LNG se k nám nedostane, norský plyn se k nám nedostane, holandský plyn se k nám nedostane. Jsme plně závislí na ruském plynu, to je realita pro letošní zimu.“

Možnost hledat příčiny prý souvisí s obdobím kolem roku 2016, kdy jako odborník připravoval projekt napříč několika státy. Tehdy byly v České republice podle všeho také rozpočty od EU, jež by tuto ne-ruskou cestu nahradily. „Politici to moc neřešili,“ posteskl si Štěpán.

 
 
 

Comments


FunPhotoBox_face250757s1onzxxl.jpg

Bylo by potřeba vypnout na týden plyn,

elektřinu a zavřít benzinky!
Pak teprve lidé pochopí,

do jaké nicoty nás vede Fialový hnis!

Až budete chtít říct o někom něco hodně ošklivého, použil bych výraz, ty jsi jako Markéta Pekarová. To stačí.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Děkujeme za odeslání!

ústava.jpg
  • White Facebook Icon

© 2022 Kořínek Pavel - Olomouc -  Jak šel čas

bottom of page